Děti mi s Beou odjely do studených krajin, což je smutný. Tak si je připomenu alespoň na obrázcích.

Mám tu oficiální papírové fotky ze školy, které jsme s velkou slávou objednali pro prarodiče. Ti už od nás chudáci nedostali papírovou fotku asi 5 let, takže klasické portréty ze školy očekávali s velkým napětím. Papír je holt papír, tomu se nějaké klikací obrázky na webu nikdy nevyrovnají! No a jak to bývá, tak tu Bea při odjezdu ty papírové fotky zapomněla. Tak jsem je pěkně naskenoval a aspoň touto formou je dávám na web, ať si na ně babičky můžou hezky kliknout.

Oba mrňousové mají za sebou svou první sezónu v katarské škole. Manimu je pět, takže slavnostně dokončil tzv. Early Years 2 (krycí jméno pro školku) a v září začne opravdovou školu alébrž Year 1. Timi naproti tomu zvládla místní Year 4, což je třetí ročník české základky. Jestli jste z toho jeleni, nic si z toho nedělejte, je nás tady takových sudokopytníků víc.

Nebudu vám lhát – před rokem jsem měl opravdový strach, jak to ti naši drobečci zvládnou. Ono přijít do úplně neznámého prostředí a nerozumět tam lautr ničemu, dokonce ani pokynům učitele – z toho by se jeden opotil. Ale děti jsou v tomhle větší hrdinové než my. Ani jednou nezabrečely, ani jednou si nepostěžovaly, první měsíce nějak přežily a teď jsou na tom s angličtinou tak daleko, že Timinka čte každý den novou anglickou knížku a s Manim se normálně mezi sebou bavěj Shakespearovým jazykem. Jsem z toho na větvi (nemůžu se dneska z těch lesních přirovnání vymanit), protože už je to třetí jazyk, kterým se tihle dva sourozenci mezi sebou dorozumívají. V prvních dvou letech u nich převažovala maďarština – hlavně Timinka měla maďarštinu lepší než češtinu, takže s bratrem konverzovala po ugrofinsku. Po 2-3 letech ale okolní české prostředí přece jen převládlo a děti mezi sebou začaly mluvit česky. No a teď už pro spoustu témat preferují angličtinu – dětský mozek je opravdu o hodně lepší stroj než ty veteráni, které používáme my.

Maniho třída dělá obličeje. Mani je v druhé řadě úplně vlevo, přímo před paní učitelkou Klárou. Jak vidíte, má tam férově zastoupeny všechny barvy světa. Což je dobře.

Martin Jaros skola Katar

Lidi o něm říkají, že je mi hrozně podobnej. Ale já si dobře pamatuju svoje fotky ze školky a musím sebekriticky uznat, že Mani je o trošku hezčí.

Martin Jaros Compass International School Doha

Mani je překvapivě dobrej v matematice. Když přijdu domů, tak se mi chlubí, že si sám pro sebe počítal příklady z učebnice pro druhý ročník české školy. To mu chválím. Od Bey slyším, že si Mani počítá dál i o prázdninách. Jen tak dál, uškodit mu to nemůže.

Martin Jaroš škola Katar

Pan učitel Higgins kupodivu Maniho chválí i za psaní a angličtinu, kde kluk taky dostal óčko – tedy „outstanding“. Hm. Aby se na mě nevytahoval, tak mu říkám, že já v jeho věku jsem mluvil mj. plynně německy. Pravda je ale taková, že v jeho věku jsem z cizích jazyků znal akorát větu „Dubišvajne“, o které jsem věděl, že znamená něco hrozně sprostého. Mani to moc dobře ví a bezostyšně mi v tom duchu odpovídá.

Martin Jaros Compass International School Doha

Nejvíc mě těší, že Mani má od začátku v angličtině perfektní přízvuk. Slyším to z něj v každém slově. Já mám bohužel, podobně jako většina Čechů, přízvuk velmi těžký. A vždycky mě zamrzí, když mi to někdo připomene. Je mi to trapné, ale ve svém věku už s tím nic neudělám. Jsem rád, že děti tenhle balvan životem vláčet nebudou.

Martin Jaros Compass International School Doha

A tohle už je třída Timinky. Taky dobrý blázinec. Koukám, že Timi si bůhvíproč vybrala zrovna zaťatou pěst Černých panterů.

Tímea Jarošová Katar škola

Timi ve škole válí, jak byla zvyklá z domova. Líbí se mi, že je v Compassu hodně vedou ke čtení. Timi chodí do knihovny každý den a každý den vrací starou knihu a půjčuje si novou – paní knihovnice už nad tím lomí rukama. Ve škole mají jakýsi program Accelerated Reading, který Timi hrozně prožívá. Knížky jsou tam roztříděny podle obtížnosti; z každé přečtené knížky dělají malý testík na počítači a když mají dostatečný počet testíků, můžou postoupit o úroveň výš k náročnějším knihám. Děti to motivuje, což chválím. Podle mě je čtení všechno. Timi prý za ten rok dosáhla největšího pokroku z celé školy, tak jsem spokojený.

Timea Jarosova Compass International School Doha

Ale život není jen škola. Timi i Mani se docela hezky skamarádili se svými spolužáky. Timi drží na ty svoje holandské a dánské holčičky (furt se navštěvují a jedna malá Dánka už u nás měla i první sleep over, tedy přespání), Maniho nejlepší kamarádi jsou z Japonska a Koreje. Furt se mezi sebou zvou na narozeninové party a tzv. play dates – prakticky nám tím určují program na každý víkend. Občas bych si přál, aby děti byly méně společenské, ale co nadělám.

Timea Jarosova Compass International School Doha

Ty narozeninové party jsou tu trošku zvláštní. Teda alespoň my s Beou nad nimi kroutíme hlavou; připadá nám, že to ostatní prožívají až moc. Akce se obvykle konají v hotelích. Rodiče pětiletého kloučka pronajmou třeba zasedačku v Grand Hyattu nebo Ritz-Carltonu a tam objednají filipínské animátory, kteří mají děti zabavit. Jiný pětiletý klouček z Maniho třídy zase pozval všechny děti do fotbalového klubu, kde byli připraveni tři trenéři a dali dětem (ale i nám rodičům!) fotbalovou lekci zakončenou malým turnajem. Což bylo tedy proti těm hotelům ještě zlaté. Ale my to určitě pojmeme mnohem civilněji, jak se na Čechy sluší a patří.

Timea Jarošová škola Katar

No tak snad dětem bude škola líbit i v dalších letech. A snad je brzy zase uvidím.

6 komentářů

    • All opinions welcome. It’s all a matter of perspective, really. She’s got brains though – I guess that’s what matters to me…

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno