#7 Katarské dhows

0
2161

Tradiční dřevěné lodě v přístavu. Tahle úžasná plavidla se nazývají dhow (čti dhau) a po staletí převážela perly, datle, ale i dřevo a lidi mezi východní Afrikou, Arabským poloostrovem a Indií. Je to jeden ze základních prvků katarské kultury. Až do 30. let, do nálezu ropy, se drtivá většina katarského obyvatelstva živila rybolovem a lovem perel a muži trávili celé měsíce v kuse na takových dhows.

Katařani a další Arabové si nechávali svoje dhows stavět povětšinou v jihoindické Kérale. Tam je totiž k dispozici tropické dřevo, které dobře odolává vodě, a též kvalitní lana z kokosových palem. Dobře postavená dhow vydrží až 120 let – potřebuje ale stálou údržbu. Spáry mezi dřevěnými lamelami se musí pravidelně ucpávat bavlnou nasáklou kokosovým olejem.

Dhows přepravují zboží mezi Perským zálivem a Afrikou i dnes. Do Afriky se vozí hlavně datle a ryby, zpátky z Afriky se přiváží stavební dřevo. Je to velmi levné a zároveň spolehlivé – zkušenosti mnoha a mnoha obchodnických generací jsou znát. Plujete si pěkně podél ománských a jemenských břehů, nad sebou tropické slunce a pod sebou teplé vody Arabského moře a Indického oceánu, a doplachtíte až do keňské Mombasy, na Zanzibar nebo do Dar es Salaamu v Tanzánii. Protože dhows se opravdu spoléhají jen na plachty, plují z Arábie na jih většinou v zimě a zpátky se vracejí na jaře či v brzkém létě, když se vítr obrací.

Stejně populární byly i cesty na východ – proplout Hormuzským průlivem, pak podél íránských a pákistánských břehů až do Indie, do Bombaje, Goy nebo kerálských přístavů jako Kozhikode a Beypore. Znám tu jednoho pákistánského chlapíka, jehož prarodiče přijeli do Kataru před mnoha lety právě na dhow – cesta prý trvala přes týden.

V Doze nyní kotví spousta dhows – bohaté rodiny si je znovu nechávají stavět, tentokrát z nostalgických důvodů. Jednu z největších si objednala vládnoucí rodina – jejich dhow je z teakového dřeva a má délku 45 metrů. Tak velká dhow potřebuje posádku až 30 lidí, menší plavidla obvykle mívala 12 členů posádky.

S naší česko-slovenskou partou jsme si párkrát dhow pronajali a vydali se na menší plavbu k ostrůvkům kolem Dohy, samozřejmě s pořádnou grilovačkou.

Jedním z druhů dhow je i sambuk, což je krásné slovo, které jsem si zamiloval už jako kluk v dobrodružných románech. To jsem ještě nevěděl, že jednou budu kolem sambuků jezdit do práce…

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno