Máte pár hodin nebo pár dní v Kataru a chcete z něj vidět to nejlepší? Tak to jste na správné adrese. Kroutím tady v Kataru už dvanáctý rok a znám tu každý kámen, každou dunu a každý potok. S tím posledním si dělám srandu, žádný potok tu není. Ale co se dalo projít, to jsem prošel; na co se dalo sáhnout, na to jsem si sáhnul; na co se nedalo sáhnout, na to jsem si stejně sáhnul, když se nikdo nekoukal.

Hotel ve čtvrti Lusail. Levá polovina (z našeho pohledu) je hotel Raffles, pravou polovinu okupuje Fairmont. Oba moc pěkné. Budova vypadá jako vidlička nebo úplně skvělá U-rampa pro skejty, ale v představách místních jsou to dva zkřížené zahnuté meče z katarského státního znaku.

V zemi se určitě vyplatí se zastavit na pár hodin nebo několik dní, pokud tady máte přestup. Čeká vás tu

  • autentická kultura zálivových Arabů (kterou taková Dubaj už ztratila)
  • nejbohatší stát na světě
  • čisté a funkční město
  • naprosté bezpečí
  • přátelští a pohostinní lidé všech národností (90 procent obyvatelstva tvoří cizinci)
  • pěkné teplé moře, které místy vypadá jak na Maledivách (no, tak na 2-3 místech)
  • krásný kus pouště
  • a dokonce i to pivo se tu koupí

Víza a formality

  • Češi nepotřebují do Kataru víza, resp. dostanou tzv. odpuštění víza automaticky zdarma na letišti. Patříme do vybrané skupiny zemí, jejichž občané můžou v Kataru zůstat bez víza až 90 dní.
  • Někdy se na letišti zeptají, kde budete bydlet – je dobré znát adresu hotelu nebo kamaráda.
  • Pokud chcete pobýt déle než 30 dní, je potřeba zakoupit povinné zdravotní pojištění (informace o pravidlech, seznam pojišťoven, doporučuju koupit online např. tady, 50 QAR za osobu a měsíc).
  • Kvůli covidu se nic dělat nemusí (listopad 2023), není potřeba prokazovat očkování ani stahovat místní aplikaci Ehteraz.

Počasí

  • Nejlepší čas na návštěvu je říjen-prosinec a duben-červen, kdy je většinou jasno a sucho a teploty jako u nás v létě (místy poněkud teplejším létě).
  • Koupat v moři se dá od poloviny dubna do konce listopadu, v bazénech většinou celý rok.
  • V červenci a srpnu je přes den stále 44-48 stupňů a maximální vlhkost, takže se vám nebude chtít nikam chodit (a zřejmě toho ani nebudete fyzicky schopni).
  • Naopak v lednu a v únoru může být nepříjemná lezavá zima (ráno i kolem 10-14 stupňů, chce to svetr nebo bundu).
  • Jasno je skoro pořád. Prší tak 5x-6x do roka, většinou v zimních měsících. Někdy přijde písečná bouře – silný vítr s prachem, nízká viditelnost, žlutá obloha. Ale v opravdu nepříjemné intenzitě je to tak 2x-3x ročně.

Měna, náklady

  • Místní měna je katarský riál (QAR). 1 QAR je asi 6 korun. Všude se dá platit kartou.
  • Katar je sice bohatý, ale to neznamená, že musíte prodat ledvinu, abyste tady pobyli. Ubytování je překvapivě výhodné, doprava vyloženě laciná (benzín za 12 korun pomáhá), služby jsou mnohdy levnější než v ČR. Jen restaurace jsou nekřesťansky drahé (EDIT: Tuto poslední větu odvolávám, protože Praha to v poslední době dohnala).
  • Solidní 3hvězdičkový hotel seženete už kolem 180-200 QAR (prosinec 2023, 1 noc pro 2 lidi). Čtyřhvězdičkové hotely se nabízejí za 280-330 QAR, doporučuji např. Embassy Suites (poblíž souqu, hodnocení 9.0 na Bookingu) nebo levnější Ramada (poblíž souqu, 8.5). Pětihvězdičkové hotely začínají kolem 450 QAR, z výhodnějších můžu doporučit např. Pullman (mrakodrapová čtvrť West Bay, 8.9 na Bookingu), Shaza Doha (poblíž souqu, 9.2), Alwadi (hned u souqu, 9.1), Al Najada Doha (poblíž souqu, 8.8), nebo plážový InterContinental Doha Beach & Spa (na pláži poblíž Katary, 8.9), nebo též starou, ale pořád dobrou legendu Sheraton Grand Doha (u moře, West Bay, 8.9). Z dražších pětihvězd bych vybral Mandarin Oriental (centrální čtvrť Msheireb, 9.4), Four Seasons (na pláži a zároveň ve West Bay, 9.1), Waldorf Astoria (nový designový kousek přímo uprostřed mrakodrapů West Bay), popř. Banana Island Resort (maledivský styl, na vlastním ostrově cca 15 minut přívozem od Dohy, 8.5). Hotely mají obecně po šampionátu přebytečné kapacity, takže se podbízejí – výhoda pro nás!
  • Taxi z letiště do města stojí 65-75 QAR.
  • Jídlo je obecně dražší než v ČR, protože většina potravin se dováží. Vyloženě černá díra na peníze jsou tzv. lepší restaurace, obvykle ty v hotelích. Těm bych se vyhýbal – zaplatíte třikrát tolik co v Praze, ale za horší jídlo. Výjimku tvoří pár míst (Hakkasan, Spice Market), kde za tu vysokou cenu aspoň opravdu umí vařit. Mnohem výhodnější je jíst mimo hotely a na ulici. Např. kuřecí špíz shish tawook ve vynikajících Afghan Brothers stojí 30 QAR i s hranolkami a chlebem. V jemenské restauraci Bandar Aden přímo na centrální tržnici se přecpete za 40 QAR na osobu a ještě budete mít autentický zážitek včetně sezení na podlaze. Big Mac menu stojí 21 QAR.

Zabijou mě?

  • Ne. Země je zcela bezpečná, má nejnižší kriminalitu na světě. Není potřeba obávat se krádeží ani znásilnění. Naprosto bezpečné i pro sólo ženy. Ve městě nejsou žádné špatné čtvrti nebo místa, kam nechodit. Některé čtvrti vypadají jako malé Pákistány (Najma) nebo Indie, ale i zde jste v bezpečí.

Doprava

  • Do Kataru létají přímo z Prahy Qatar Airways, každý den 1 nebo 2 lety, cesta trvá kolem 6 hodin, kvalita aerolinek je vysoká. Doha je oblíbené přestupní místo při cestách do JV Asie a dál.
  • Na imigraci bohužel často bývá delší fronta.
  • Když vylezete z odbavovacího prostoru (ale ještě stále jste v hale), tak jděte buď doleva na taxi, nebo doprava nahoru (o jedno patro výš) na metro.
  • Z letiště se dá jet metrem. Je to červená trasa, cestu si nespletete – jede odsud jediný směr do centra.
  • Metro je vůbec dobrá věc. Je perfekně čisté, přehledné a celkově funguje. Má tři trasy – červenou, zelenou a zlatou. Dohromady 76 km a 37 stanic. Uzlová stanice, kde se všechny 3 linky kříží, se jmenuje Msheireb [čtěte mušejreb]. Tady je mapka a plánovač tras, zde informace o jízdném. Zejména pokud bydlíte blízko nějaké stanice, tak můžete metro úspěšně používat po celou dobu pobytu. Pokud náhodou bydlíte dál, tak vás ke stanici přivezou autobusíky metrolink. Používá se v nich ta samá kartička jako v metru samém.
  • Metro funguje takto: koupíte si prázdnou kartičku (Travel Card Standard) za 10 QAR. To je ten barevný obrázek níže. Tu si pak dobíjíte kreditem jako předplacenku na telefonu. Kartičky i dobíjení se pořídí v automatech v metru nebo i v supermarketech a dalších obchodech. Jedna jízda stojí 2 QAR. Celodenní jízdenka (Day Pass) stojí 6 QAR – víc za den nezaplatíte. Teď je např. v platnosti i nabídka na 30denní neomezené jízdné, které stojí 120 riálů. Někdy bývají i týdenní jízdenky. Děti 0-4 let cestují zdarma. Pozor, ve vlacích existuje i první třída (goldclub) – tam se standardní jízdenkou nechoďte. Kartička do goldclubu vypadá jinak, stojí 100 QAR, jednotlivá jízda pak 10 QAR – no, řekl bych, že je to pro nás zbytečné. To je pro místní.
  • Místy (Lusail, Msheireb) jezdí i tramvaje, ale zatím na velmi krátkých trasách. Ty vám ještě asi moc užitečné nebudou. V každém případě na nich platí stejná Travel Card.
  • Chození na delší vzdálenosti není v Kataru obvyklé, ale kromě nejvyššího léta proč ne, my Češi to zvládnem. I chodníky už většinou postavili, takže to jde. Jinak budete vedle metra asi nejčastěji používat Uber či místní taxíky (Karwa). Vše poctivé. Pokud chcete vyrážet za město, bez obav si půjčte auto – řízení je na Asii překvapivě klidné, cesty jsou dokonalé.
Doha Metro Travel Card Standard

Provozní doba metra

pondělí06:00 – 23:00
úterý06:00 – 23:00
středa06:00 – 23:00
čtvrtek06:00 – 23:59
pátek14:00 – 23:59
sobota06:00 – 23:00
neděle06:00 – 23:00

Oblečení

Pokud nejste katarská občanka, nemusíte se zahalovat. Základní a velmi jednoduché pravidlo pro ženy je mít zakrytá kolena a ramena. Tedy nenosit velmi krátké minisukně a nenosit tank topy. Uvidíte ale i cizinky, které to pravidlo s tank topy poruší. Nikdo jim nic neřekne, v zemi není žádná mravnostní policie. Jen byste prostě měli vypadat decentně. Je to známka respektu k místní kultuře.

Islám aneb ženy, víno, zpěv

Většina cestujících do Kataru má strach z islámu. Sežerou mě, ukamenují, udělají ze mě mahomedána? Obavy nejsou na místě. Když dodržíte pár jednoduchých pravidel, budete v naprosté pohodě. Ano, Katar je konzervativní – mnohem víc než Dubaj. Neběhají tady polonahé ruské influencerky a Doha asi nevyhraje žádnou cenu za noční život. Ale na druhou stranu země se chová rozumně a vždy v ní budete mít dobrý a bezpečný pocit (ne jako v Saúdské Arábii, které prostě nevěřím ani přes nedávné zdánlivé uvolnění). Tady je pár věcí, o kterých byste měli vědět.

  • Alkohol. Nevozte ho do země, nesnažte se ho propašovat, nejspíš ho najdou a vezmou vám ho (ale nic se vám nestane). V zemi se alkohol dál koupit v dražších hotelích a jejich restauracích, je tu i belgická a irská hospoda, takže absťáku nepodlehnete. Neukazujte opilost na veřejnosti.
  • Vepřové. V restauracích a potravinách v zemi ho nekoupíte, ale zas na druhou stranu jsme ho vždy bez problémů provezli v zavazadlech (nesvítí na rentgenech jako láhve).
  • Drogy. Rozhodně je nezkoušejte sem vozit ani je tu brát – ale to není dobrý nápad nikde na světě. Pozor, mezi drogy se počítá i mák, takže pokud budete cestovat s kilovým pytlíkem máku (který se v ČR běžně používá na vaření), tak vám může být zabaven. Neslyšel jsem ale, že by se to někdy stalo. Každopádně mák je zakázaný ve více zemích, což si my Češi ne vždy uvědomujeme.
  • Ženy, vztahy. Ženy cestovatelky se ničeho bát nemusí, jsou tu v mnohem větším bezpečí než v Londýně, Římě nebo v Praze. Ale! Vyhněte se nějakému vášnivému líbání či divokým projevům náklonnosti na veřejnosti, a to i pokud jste manželský pár. Pokud nejste manželé, tak už vůbec! Katarské ženy (občanky) nepodávají ruce mužům.
  • Sex. Sex mimo manželství je zakázaný – rozhodně nezkoušet, rozhodně si nezačínat s nikým cizím. POZOR – nesezdané páry se teoreticky nemůžou v hotelích ubytovat na jednom pokoji! A to ani když spolu máte dítě. Nicméně máme už od řady turistů potvrzeno, že pravidlo se v praxi neuplatňuje a že hotely v případě cizinců zachovávají diskrétní mlčení. Takže buďte v klidu a klidně rezervujte jen jeden pokoj.
  • LGBT. Scéna tu existuje, všichni vědí, že ten a ten influencer je gay, ale na ulici se to prostě neukazuje. Místní muži se paradoxně klidně procházejí v hypermarketech a drží se přitom za ruce, ale to je běžné hetero chování. Co je trestné, to je samotný akt sexu mezi dvěma muži (na ženy myslím zákon ani nepamatuje).
  • Ramadán. O Ramadánu bychom ani my cizinci neměli na veřejnosti jít a pít – od východu do západu slunce. Většina restaurací je přes den zavřená, pár jich operuje „za záclonkami“ (hlavně v lepších hotelích). Ramadán v roce 2024 se čeká od 11. března do 10. dubna. Na letišti samozřejmě tato pravidla neplatí. Zde je samostatný článek o Ramadánu v Kataru.
  • Tresty. Katar nepraktikuje žádné příšerné tresty jako Saúdská Arábie. Na nás jako cizince (nemuslimy) se šaría ani nevztahuje. Trest smrti sice teoreticky v zákoníku je, ale v praxi se neuděluje (velmi rozumné, na rozdíl třeba od SA, Íránu, ale i Singapuru či Indonésie). Pokud budete mít nějaký problém, Katar bude mít snahu vás co nejdříve poslat šupem do ČR, protože nechtějí mít žádné potíže s Evropany. Znám např. z naprosto důvěryhodných zdrojů případ českého kluka, který létal do Kataru na víkendy jako gay prostitut (takových kluků je víc). Jednou se s místním klientem opil, byl ožralý na veřejnosti, jasně se projevil jako LGBT prostitut, při zatýkání kladl odpor policii – tedy udělal všechny myslitelné chyby najednou. Dali ho na 4 dny do chládku, informovali ambasádu a pak ho vyhostili do ČR se zákazem vstupu do států Zálivu. To je typický Katar. Ale nechcete to pokoušet.
  • Focení. Nefoťte místní lidi, zejména ne ženy, pokud od nich nemáte svolení. Soukromí je tu všechno.
  • Respekt. Nekritizujte islám, nekritizujte Mohammeda, nesmějte se modlitbě, když se ozve z minaretů – používejte zdravý rozum.
  • Politika. Nerozjíždějte žádná povstání nebo demonstrace. Pokud fandíte Izraeli, nedávejte to najevo. Země i obyvatelstvo jsou jednoznačně propalestinské (mnoho Palestinců tady i žije).

Na jak dlouho jet

  • Katar není destinace na měsíční objevování pamětihodností (nemá toho tolik), ale dají se tu strávit super 2-3 dny (poznáváním) nebo i týden (u moře).

Co vidět

  • Vidět byste měli Stálý trh (Souq Waqif) včetně sokolího trhu (Falcon Souq).
  • Měli byste se podívat na krásnou budovu Muzea islámského umění (Museum of Islamic Art, MIA) – vyplatí se zvenčí i zevnitř, jsou odsud krásné výhledy. Toto muzeum se dá zvládnout pěšky z trhu, je to blízko.
  • Pak radím přejet do umělecké čtvrti Katara (Katara Cultural Village). Zde je mmch. i veřejná pláž.
  • Pak můžete přejet na umělý ostrov The Pearl (nejlépe do části Medina Centrale), sednout si tam do kavárny, kouknout se na marínu.
  • Jsou tu i další skvělá muzea, např. Národní muzeum (National Museum of Qatar, na konci Corniche, skvělá architektura i dobrá expozice) a pak také 3-2-1 Sportovní muzeum (3-2-1 Qatar Olympic and Sports Museum) na Khalifa stadionu v části Aspire. To sportovní muzeum je trošku z ruky, ale je opravdu skvělé, můj 15letý syn byl nadšený, fakt to stojí za návštěvu.
  • Další den se dá udělat dobrodružný výlet do pouště (tzv. Sealine Beach nebo Inland Sea), kde v zimě o víkendu uvidíte scény jako z Mad Maxe.
  • Zajímavý je i výlet na autentický venkov – např. do epicentra všech velbloudů v obci Al Shahaniya (Al Sheehaniya).
  • A je tu i řada dalších možností – přidám samostatný článek.

Co byste ještě měli vědět

  • Víkend v Kataru je pátek a sobota. Neděle je normální pracovní den.
  • V pátek ráno je ve městě mrtvo – to je hlavní svatý den. Většina obyvatel spí. Obchody a restaurace jsou zavřené přibližně od 10 ráno do 12 nebo 12:30. Lidi jdou na společnou páteční modlitbu a až po ní začínají být aktivní. Naopak v pátek večer je všude rodeo – kdo jen může, je venku ve městě. Hrozí zácpy a přelidnění.
  • Elektrické zásuvky jsou stejné jako v Anglii, tedy jiné než v ČR.
  • Telefon. Katar rozhodně není v levné roamingové zóně českých operátorů. Pokud přijíždíte na pár dní, buď budete skákat mezi wifinami, nebo si kupte místní SIMku a dejte ji do telefonu. SIM berte např. od firmy Ooredoo – nejenže je to můj bývalý zaměstnavatel :-), ale hlavně má opravdu špičkovou síť. Kartu můžete koupit hned na letišti – pro kratší návštěvy je dobrá předplacenka Hala Visitor SIM (2 GB dat, 25 minut místních hovorů, 15 minut mezinárodních hovorů – to vše za 35 QAR), pokud plánujete větší akci, tak jděte do Hala Visitor SIM Pro (20 GB, 400 místních minut, 75 mezinárodních minut, 150 QAR).

Rozcestník

  • Katar – něco málo o zemi
  • Pár fotek z Kataru
  • Bezpečnost v Kataru
  • Počasí v Kataru
  • Oblečení – jak se do Kataru obléknout
  • Co vidět v Kataru (Souq Waqif, Katara, Perla, MIA a další muzea, Shahaniya, Inland Sea, Zekreet)
  • Katar – ubytování a hotely
  • Katar – doporučené restaurace
  • Katar – co vidět za den
  • Katar – itinerář na 3 dny
  • Pláže v Kataru
  • Katar – nákupy a suvenýry
  • Katar během Ramadánu
  • Katar – pár dalších tipů

Aktualizováno 1. 9. 2024.

36 komentářů

  1. Martine prosím, jak je to s natáčením videa a použití dronu. Je možné si jej přivézt a z výšky si natočit záliv, perlu atp.?

    • Bohužel to není snadné, s drony je velký problém. Je na to potřeba povolení, které trvá týdny – člověk musí žádat u Qatar News Agency atd. atd., je to docela proces. A bohužel bych to neradil zkoušet načerno, určitě ne ve městě. Policie tam bude do minuty a mohl by být problém. Na tohle jsou fakt citliví. Sorry za špatné zprávy. :-(

  2. Dobrý den,prosím chápu dobře, že víza nemusím vyřizovat dopředu ale přímo až na letišti v den příletu? Mám v Kataru 20 hodin mezipřistání a ráda bych se koukala do Doha. Děkuji

    • Dobrý den, chápete to správně. Nic dopředu dělat nemusíte. A na letišti vlastně taky ne. Vízum je spíš virtuální a automatické. Normálně projdete imigrací a je to. Za ten den v Doze se určitě podívejte na Souq Waqif, blízké Muzeum of Islamic Arts (MIA) a dále na Kataru. Klidně se tu ptejte. Martin Jaroš

  3. Děkuji za vynikající informa.Ve čtvrtek letíme na MS veteránů ve vodním pólu.Hraje se v Aspire domu.
    Plánuji přepravu z letiště na hotel taxíkem nebo Ubrem.Při hledání dopravy na bazén jsem našel na Googlu
    Variantu autobus metro.Mám prosbu-kde se dají koupit lístky na autobus a metro?Existuje varianta
    vše v jednom a vícedenní?
    Děkuji Milan

    • Dobrý den, tak to přeju úspěch na pólu! Já znám nějaké lidi z maďarského svazu a týmu, tak se tam třeba uvidíme. Jinak metro je určitě dobrá varianta. Stejný lístek platí i na autobus. Funguje to tak, že koupíte prázdnou kartičku za 10 riálů (vypadá takto: https://www.qr.com.qa/media/FaresandTravelCards_EN.png) a říká se jí Travel Card. A do ní se pak dokupuje „kredit“ na cestování. Výhodné je koupit celodenní kredit (Day Pass) za 6 riálů. Jednotlivá jízda stojí 2 riály. Vícedenní pokud vím neexistuje. Vše stačí obyčejné – STANDARD. Existuje i první třída GOLD CLUB, ale to není nutné.

      Jinak z letiště do Aspiru je to metrem jednoduché. Nastoupíte na letišti na červenou linku, tou jedete na přestupní stanici Msheireb. Tam přestoupíte na zlatou linku a tou jedete na stanici Sport City. Tam vystoupíte a k Aspire se dá už dojít pěšky. Držím palce.

  4. Dobry den, Martine, perfektni clanek, diky za cenne info. V Doha budu 2 noci na Corniche, snad stihnu poznat aspon cast mesta. Dotaz k tomu povinnemu pojisteni – vsude jsem nasel, ze je nutne, ale neuvadeli dobu pobytu. Vy pisete, ze pod 30 dni netreba. Nemusim teda zarizovat?

    • Dobrý den, opravdu nemusíte žádné zdravotní pojištění zařizovat, pokud jste Čech a hodláte tu strávit méně než 30 dní.

      Ono to na stránkách ministerstva začíná takovým tvrdým prohlášením „Povinné zdravotní pojištění“. Ale když čtete dál, tak zjistíte, že je povinné jen pro lidi, kteří si musí zařizovat před vstupem do Kataru víza. To čeští občané nejsou – my máme víza na příletu, resp. odpuštěná. Takže pro nás platí tato věta:

      „Visitors who are eligible to obtain a visitor visa on arrival at the border crossings are exempt from obtaining a visitor’s insurance policy for the first 30 days from the date of entry to the country. However, if they wish to extend their stay for more than 30 days from the date of entry, they are required to purchase a health insurance policy.“

      Takže závěr: Čeští občané si nemusí při cestě do Kataru zřizovat zdravotní pojištění. Jen když protáhnou pobyt nad 30 dní, tak si musí zdravotní pojistku koupit.

      Zdroj: https://www.moph.gov.qa/english/derpartments/policyaffairs/hfid/Pages/Health-Insurance-Scheme.aspx

  5. Dobrý den,
    budu v Doha v březnu v době ramadánu a mám nějaké všetečné dotazy: 1. Jezdí metro? 2. Je otevřený např. Carrefour – Starbucks…, kavárny na Perle…? 3. Jsou otevřená muzea? 4. Funguje Souq Waqif? Předem moc děkuji za informace.

    • Dobrý den, skoro všechno bude otevřené, jen se posunou časy. Až to publikují, tak to sem dám. Obvykle to vypadá tak, že se začíná později ráno, pak od 4 do 8 odpoledne je všechno zavřené, v 8 večer se otevírá znovu. Je např. běžné, že státní úřady jsou otevřené i přes půlnoc a v jednu v noci si lidi chodí vyřizovat řidičák. :-) Zato kolem šesté odpoledne nenajdete nikde nikoho, protože všichni budou doma nebo u přátel začínat večeři. To nemá cenu nikoho rušit. Kolem páte odpoledne jsou lidi už dost nervózní, unavení a je třeba dávat pozor na auta na ulicích.

      Restaurace a kavárny dřív bývaly zavřené, jen pár jich fungovalo i přes den „za záclonkami“ (např. Spice Market v hotelu W). Ale v posledních letech se to uvolnilo a např. mekáč běžěl celý den a kluk odjednával vlastně ze všech restaurací celý den. No, až budu mít přesnější hodiny (za pár dní), tak to sem zkusím dát.

      Držím palce.

    • To je náhodou výborná otázka. Naštěstí je jich dost. Najdete je všude, kde se budete realisticky jako turista pohybovat. Např. když jdete na souq, tak v těch podchodech z podzemního parkoviště jsou pěkné. Na Perle jsou zase v takových těch společných prostorách za obchody a restauracemi – je to vlastně jeden velký průchozí nákupní koridor. A vůbec jsou všude. Obvykle ne nějaké budky, ale sejde se po schodech dolů jako do metra, nebo je to v nějaké budově.

      Kdyby byla nouze nejvyšší a byli jste v nějaké absolutně neturistické oblasti, kde nejsou veřejné toalety, tak muži vždycky můžou jít k jakékoli mešitě. Tam jsou vždycky prostory k umytí a skoro vždycky i záchody. Vůbec nic si z toho nedělejte, že nejste muslimové, to vůbec nevadí. Pákrát už mě tohle zachránilo na kole. Mešit rozhodně není nedostatek…

  6. Ubytování nesezdaných párů se asi celkově opravdu rozvolňuje. V prosinci 2023 jsme byli na jednu noc ubytovaní v Gloria Hotel & Suites Doha právě při přestupu zpět do Evropy a nikdo rozdílná příjmení, popř. fakt, že nejsme manželé, neřešil. Jejich pravidlo je, že pokud má žena vlastní pas, tak je to nezajímá.

  7. Dychtivě čtu komentáře a musím potvrdit, že jste určitě skvělý průvodce. Nebyla by možnost nabídnutí průvodcovských služeb 11. nebo 12.5.2024? Budeme se zastavovat v Doha na Stopover z dovolené?
    Děkuji za zprávu.

  8. Děkuji. Přes Katar jsem letěla a vůbec jsem neměla chuť ho navštívit. S vašimi články se to změnilo :-) Jak prosím na výlety do pouště a za divokými plážemi? Půjčí nám auto, motorku? Nebo existují nějaké výlety? Děkuji

  9. Dobrý den pane Jaroši, předně velice děkuji za krásné a inspirativní informace o Kataru. Chystáme se do Kataru na 9 dní po Vánocích a během Silvestra. Chceme strávit vždy po třech dnech v nějaké lokalitě. První lokalita Soug, druhá oblast Katara a tři dny bychom chtěli pobýt někde u těch překrásných pláží. Mohl byste mi prosím upřesnit lokalitu těch překrásných pláží, o kterých jste v článku psal jako Maledivách? Bude se dát koupat v tomto období? A jak se dá strávit Silvestr v Kataru? Kterou z těch lokalit máme vybrat pro období Silvestra?
    Přeji krásný čas v Kataru a těším se další články.

    • Dobrý den, jejda, to mám jedině obavy, že na konci prosince může být na koupání v moři zima. Teda otužilý člověk by to asi zvládl, ale není to ideální. My normálně říkáme, že koupat se dá od poloviny března do konce listopadu. Počasí na Silvestra by mělo být slunné, ale teplota může být 31, ale taky 19 stupňů – zažil jsem oboje a je to dost rozdíl. Některé roky jsme se mohli koupit v bazénu, některé ne. Na Silvestra se jinak dělají večírky v hotelích, často právě u beach barů a na pláži, to by mohlo být dobré. A taky bývá ohňostroj. Ještě o tom zkusím napsat víc, připomeňte se na podzim. Jestli hledáte něco krásného na tři dny, tak můžete zkusit Banana Island – ten opravdu vypadá přesně jako Maledivy. Dále je velmi pěkná Sharq Village – oba jsou to hotely, ten Banana Island je na ostrůvku blízko Dohy, doprava asi půl hodiny jejich lodí. Ale je to fakt krásné letovisko. Další možností je Salwa Hilton Beach resort s akvaparkem – je to teda mimo Dohu, blízko hranic se Saudi, ale mají vlastní akvapark a bydlení i pláž jsou velmi pěkné.

      Pak jsou tu samostatné pláže bez hotelů. Ve městě, za vstupné a se službami: Katara Beach, 974 Beach, přímo v centru Doha Sands. Zvlášť to poslední je velmi profi, super čisté, dostanete i studenou vodu, ale je tam vstupné 50 QR pro dospělého. A pak hned vedle je Doha Beach Club, to je přímo luxusní, je tu možnost vynikající snídaně či jídla, samozřejmě všechny služby a maximální čistota, ale musí se to online rezervovat předem a vstup ve všední dny je QR 75 pro dospělého a 25/35 pro děti.

      No a pak jsou krásné divoké pláže v přírodě, které jsou zdarma (ale bez záchodů a tak). Ovšem k nim je potřeba SUV. Nejkrásnější je samozřejmě Inland Sea / Khor al Udeid (používají se oba názvy), dále pak asi Fuwairit Beach.

      Na všech plážích, co jsem zmínil, snad kromě Katary, jsou povolené bikini, zcela bez problémů.

      Musím o plážích sepsat samostatný článek. Ještě se ozvěte, až se vám cesta bude blížit.

  10. Dobry den,

    ubytování nesezdaných paru bych se nebala. Byli jsme v Qataru v hotelu na týden v roce 2020 s přítelem naprosto bez problémů. Nikdo se nás na vztah neptal. :)

    • Máte pravdu, můžu potvrdit, že už z celé řady hotelů máme hlášení o naprosto bezproblémovém ubytování nesezdaných párů. Je vidět, že se to v posledních letech potichu změnilo a už je klid. Děkuji.

    • Dobrý den, Ritz-Carlton je velmi dobrý hotel, stará dobrá škola kvality. Má hezkou pláž a sportovní klub, dobré restaurace. Umístění je pěkné, není to daleko od hlavních center, ale všude se bude muset autem. V dochozí vzdálenosti je jedno nákupní středisko – Lagoona Mall – ale jinak nic jiného, takže to opravdu bude všude na Uber nebo taxi. Ale i tak velmi dobrý hotel. Přeju šťastný pobyt.

  11. Dobrý den,

    využívám Vaší ochoty poradit. Máme v Doha 2 hod. na přestup na Seychely – Mahe. je tento čas dostačující?

    Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, 2 hodiny jsou docela málo, ale dovedu si představit jeden scénář. Vystát frontu na imigračním (někdy tam není skoro nikdo, někdy je to fronta na půl hodiny), pak cca 15-20 minut přesun metrem na tržnici Souq Waqif, tam to tak za půl hodinky projít, dát si kafíčko nebo něco dobrého, pak metrem zpátky. To je asi maximum, co se dá stihnout. A dá vám to pěkný pohled na Katar. Řekl bych, že to by šlo a že by to i stálo za to, pokud nebudete nějak strašně unaveni.

  12. Pěkný den. Dnes jsem narazil na několik článků o Kataru a chtěl bych se na pár dnů podívat do Dauha na přelomu dubna a května. Jaké tam bývají teploty na přelomu dubna a května? Je to stejné jako v Dubaji nebo se to liší? Jaké jsou typické suvenýry? Máte nějaké tipy na strávení pátečního dopoledne, kdy je „mrtvo“? Jak to je s veřejnými plážemi, poskytují osušky? Doporučíte nějakou pláž? Je výhodnější vézt eura nebo dolary? Dá se i po 23.hod na letišti sehnat taxíky do hotelu? Dá se využít komunikace Whatsapp a skype nebo to blokují jako v Dubaji? Omlouvám se za smršť otázek, tohle mi všechno frčí hlavou. Díky moc!

  13. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je problém převážet přes Katar dron při stopoveru z Indonésie? V Kataru by samozřejmě používán nebyl. Jen jestli je problém jeho přítomnost v kufru. Předem díky za odpověď.

  14. Dobrý den,
    moc děkuji za článek a cenné informace, které jste tam uvedl.
    Za pár dní poletíme na dovolenou do Kataru.
    Poradíte mi, prosím, kam vyrazit na pláže? (Hotel máme v centru Dahau, sice s bazény, ale děti upřednostňují moře).
    Dále prosím o info, zda s sebou vzít nějaké léky (konkrétně se ptám na to, že v arabských zemích míváme běžně zažívací problémy, např. v Egyptě, zda něco podobného hrozí i tady.)

    Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  15. Ahoj. Díky moc perfektní informace. Zastavím se v Kataru na pár dní v prosinci.Jen by mě ještě zaujímalo,jak je to tam s kořením na veřejnosti.Dekuji za info

  16. Dobrý den,
    31.12. máme přestup 10 hod. v Dauha a chtěli bychom se podivat do města na Silvestra ( ohňostroj)…poradíte prosím kam se nechat taxíkem dovézt nebo kde se konají nějaké oslavy?
    Děkuji.

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno