Zajeli jsme si na prodloužený víkend do Indie, konkrétně do státečku Goa. To je takový pidižvýk mezi indickými státy, šikovně umístěný na západním pobřeží asi 400 km pod Bombají. Tady z Kataru je to strašně blízko, je to rychlý a levný výlet, takže by byl hřích se tam nemrknout.

Musím přiznat, že cesta nebyla bez obav. Indie mě fascinuje – ale zároveň taky odpuzuje – už od mládí. Ono se řekne 5000 let civilizace, Tádž Mahal, sanskrt, Védy, dharma, jednota s vesmírem a tak dále a tak dále, ale za těch pět tisíc let tam pro samé sjednocování s vesmírem nestihli postavit hajzlíky pro půlku svých lidí a nedostali stamilióny obyvatel ze škarpy u silnice. Většina turistů, co jede do Indie, bývá tím totálním bordelem a chudobou otřesena. My jsme rozhodně nechtěli jet někam do hard core slumů, a i proto jsme se rozhodli začít spíš v té civilizované Goe. Tahle bývalá portugalská kolonie se pořádně včlenila do Indie až v roce 1961, má 2.5krát vyšší HDP než zbytek Indie a nejsou tam k vidění takové ty indické scény, kdy se vám zastavuje srdce a naopak rozbíhá peristaltika střev.

Cestou hotelovou zahradou na pláž. Tohle jsme chtěli asi nejvíc – vidět zase zeleň, stromy, celý ten koncept zvaný příroda! A vyšlo to, mají to tam moc pěkný.

The Leela Goa walkway to beach

No jasně, k moři se musí, to je povinnost. Bál jsem se, že voda bude v únoru ještě studená, ale bylo to naprosto v pohodě. Teplota vzduchu byla kolem 34 stupňů, moře mělo nějakých 28-29. Gou tedy můžeme i takhle počátkem roku doporučit. Dokonce tam byly i fajn vlny, což děti milují – ty nám zrovna v Kataru docela chyběj, protože Záliv je taková klidná louže. Jak vidíte, pláž není zrovna hlava na hlavě.

The Leela Goa beach

Zrcadla instalovaná podél cestiček, asi aby v zatáčkách nedocházelo ke katastrofickým srážkám golfových vozíků. Jinak musím těm Indům přiznat, že servis v hotelu byl ten nejlepší, co jsme v životě zažili. Hotel patřil do indického řetězce The Leela, který jsme zvolili ze zvědavosti, ale ukázalo se, že legenda nelhala.

The Leela Goa mirror

Mostík v hotelu. Doslova jsme všechnu tu zeleň hltali očima. Pro vás je tohle asi banální zákoutí, ale když máte oči zvyklé jen na pískovou, tak si pohled na jakoukoli vegetaci užíváte.

The Leela Goa bridge

Brabec indický. No dobrá, možná je to volavka bílá, ale všude kolem jich byly stovky, jako u nás brabců. Jako u nás brabců, když jsem byl malej, protože teď už jich u nás zas tolik není, všimli jste si?

The Leela Goa egret

A už jsme na cestách. Zarazilo mě, že infrastruktura je na poměrně dobré úrovni. Cesty jsou možná trochu úzké (relativně k provozu), ale asfalt je všude pěkný, téměř bez výmolů. Asi je to jen goánská specialita, jinde v Indii to bude asi horší, ale stejně – Středočeský kraji, styď se!

Goa traffic signs

Typická venkovská cesta. Tráva je dost vyschlá, však už dlouho trvá období sucha.

Goa road

Provoz silný, ale zvládnutelný, rozhodně to není tak zoufale přeplněné místo jako jih Bali. Každý, ale úplně každý náklaďák má vzadu amatérsky vyvedený nápis „SOUND HORN OK“. To Sound Horn se tam píše, abyste zatroubili pro bezpečné předjetí. To OK kupodivu se zbytkem nápisu nesouvisí a je to údajně celoindická záhada, proč si to lidi na náklaďáky malují. Jedna hypotéza říká, že tak kdysi vypadala reklamní akce jednoho pracího prášku, no a indickým náklaďákům už to zůstalo i desetiletí potom, co byl samotný prášek zapomenut. Jiná země, jiný mrav, no.

Goa India traffic

Goa je stará portugalská výspa a lidi jsou na to hrdí. Zatímco Angličani ve zbytku Indie moc oblíbení nejsou, na Portugalce se v Goe nenadává. Právě naopak. Spousta lidí má ještě portugalské pasy, což jim umožňuje hledat práci v EU. Dále v Goa ještě stále platí portugalský občanský zákoník, který dává mnohem víc svobody ohledně sňatků a náboženství. Prostě dobré dědictví. No a samozřejmě jsou to díky Portugalcům všechno křesťani. Tohle je slavná katedrála Bom Jesus (Dobrý Ježíš) ve čtvrti Velha Goa, Stará Goa. Celá čtvrť je plná koloniální architektury a je to památka Unesco.

Goa India Bom Jesus

Tzv. Sé katedrála, další ze starogoánských skvostů. Je to tam jak navštívit nějaké jihoevropské město, řekněme takovou Neapol v jejích špinavějších dnech – hrozně zvláštní pocit v Indii.

Goa India Se Cathedral

Zbytky chrámu svatého Augustina.

St Augustine ruins Goa India

Na cestách jsem viděl spoustu škodovek – zde naše octavie, ovšem po indicku zvaná laura. Tak jen ať jim slouží a budují dobré jméno Česka!

Skoda Laura India

Náš řidič měl na palubní desce malou sošku Ježíše. Je to dobrý vynález – když ne styl jízdy, tak aspoň výzdoba dává člověku určitou naději na přežití a život věčný.

Christ statue in a car Goa India

Jedna z mnoha velkých řek. V Goe je voda, spousta vody! A je to velmi uklidňující pohled.

Goa India water ways river

Rybářská idylka zblízka.

Goa India river

Ta samá řeka z druhé strany.

Goa India river

Projíždíme kolem školy. Z Kataru víme, že indické školy (tedy aspoň ty lepší) jsou zatraceně tvrdé a děti v nich makají jako mourovaté. Oni jsou Indové dost intelektuální a třeba na počítače jsou to opravdu bedny – v USA mají Indové vůbec nejvyšší průměrné platy ze všech národností, dokonce vyšší než bílí. Schopnosti tedy mají, akorát holt potřebují americký systém, aby je projevili. Indie je pro mě perfektním důkazem toho, že být chytrý a vzdělaný je hezké, ale vůbec to neznamená, že si dovedete dobře vládnout a spravovat věci veřejné. Dalším příkladem je třeba naše ČR. Naši lidi se pořád smějou, jak prý jsou Američani blbí a nevzdělaní – ale že svou zemi spravují mnohem líp než my vzdělaní chytráci, to nám nějak nedochází. No nic.

Goa India School and kids

Jako správní turisti jsme si zajeli taky na farmu, kde se pěstují různé druhy koření. S ním to Indové teda uměj.

Goa India spice farm Sahakari

Jak tak posloucháme vyprávění o vanilce a šafránu, najednou slyšíme nějaký hluk a kolem nás normálně prochází slon. Timi byla v šoku ještě půl hodiny.

Goa India Sahakari spice farm elephant

Slon se tam normálně koupal, jako kdyby se nechumelilo.

Goa India Sahakari spice farm elephant bathing

Musím říct, že z takového slona je hromada špíny.

Goa India Sahakari spice farm elephant bathing

Nervový šok z nefalšované přírody se naše ženy rozhodly léčit v obchodě s oděvy. Bea v každé zemi nakupuje místní hadry – zde se třeba naučila vázat si sárí a nějaká si i koupila.

Goa India shop saree

Děti taky dostaly své indické oděvy. Až jednou přijde nějaký maškarní bál, tak my tam budeme moci jít za celý svět. Ale on asi nepřijde nikdy.

Goa India kids in Indian attire

A smutný odjezd. Goa byla překvapivě příjemná – a protože jsme dodrželi všechna pravidla a nikdy se nedotkli žádného jídla ani pití mimo náš hotel, tak se nám dokonce ani neudělalo blbě. Na letišti jsme pak potkali Beiny kolegyně, které využily krátkých prázdnin ke stejnému výletu. Všechny měly zelené tváře a nemohly ani mluvit, jak jim bylo blbě. Na Indii se holt musí přísně, jinak vás ta krásná země sežere.

The Leela Goa entrance

7 komentářů

  1. Pěkné čtení, byť sterilní cestovatelský přístup nejíst nic mimo hotel, pokud možno se pohybovat jen v areálu hotelu a pokud už někam mimo, tak jedině na bezpečné komerční výlety, je mi poněkud cizí. Ale co ten pidižvýk?!

  2. Ahoj Martine,
    díky opět za super inspirativní čtení a zprostředkování alespoň obrázkového tropického počasí do zimních Čech. O to bylo právě ještě lepší video z Ománu. Co takhle rozjet video blog na Youtube ve velkém…? :-)
    S pozdravem
    Zdeněk

  3. Ja bych si nebyl jistý tvrzením, že Amíci si spravují svou zem lépe než my, možná je to stát od státu. Lepším příkladem by mohla být Kanada nebo Rakousko, Švýcarsko…

    U Amíků je podle mě míra korupce a klientelizmu na podobně úrovni, jen je možná více skrytá. Pro ilustraci stačí připomenout korupční aféru Roda Blagojeviche kamaráda nějakýho Bubáka Omamby.

    Pozitivní je, že jestli se tchýní příštího amerického prezidenta „Doníka“ stane Češka, budou se mít v Bílém Domku na co těšit.

  4. Pěkný článek, děkuji. Mohu mít dotaz – doporučíte GOA i pro 2 samotné holky? Je to dost bezpečné? Moc díky!!!

  5. Ahoj Martine, moc zdravim. Nahodne jsem zabrousila na Tve stranky…supr. Nakonec, jako vzdy. Docetla jsem prave Goa. Jsem s rodinou v Indii tretim rokem a navstivit Goa rozhodne planuji. Kdyz ta zeme je tak velka a je z ceho vybirat. Moc zdravim a zpetne gratuluji ke kulatinam. Tvuj clanek se mi opravdu libil. Vera

Přidat komentář

Váš komentář
Jméno